Morbid Gains

Nikt nie chce mieć problemów, prawda? Otóż nie zawsze.

Zastanawialiście się kiedyś nad korzyściami jakie dają Wam w życiu problemy? Oczywiście chodzi o rzeczy, które chcecie zmienić, ale pomimo starań wciąż się Wam nie udaje. Często, wraz z pojawiającym się problemem, pojawiają się drobne korzyści z niego wynikające (tzw. ‘morbid gains’). Najłatwiej dostrzec to na przykładzie palenia tytoniu. Jeśli zapytasz osoby, która pali dlaczego to robi, zwykle usłyszysz kilka przyczyn, np. „bo mnie to relaksuje”, „palę tylko na imprezach i dla towarzystwa”, „w pracy (dodatkowe przerwy)”, „kiedy się nudzę”. Czyli z jednej strony osoba chce porzucić nałóg, z drugiej jednak nie chce stracić tych dodatkowych „bonusów”.

Dla porównania dajmy jeszcze inny przykład. Powiedzmy, że dana osoba bardzo często choruje, przeziębia się. Wiadomo, że nie jest to przyjemne ani pożądane, ale jakie korzyści może przynosić? Być może wtedy ktoś się tą osobą zajmuje i poświęca jej więcej uwagi? Być może pozwala jej się to lenić i nie przemęczać, bo ludzie nie będą dużo wymagać od chorowitej osoby? Być może dzięki temu może unikać spotkań i wyjść, na które nie ma ochoty?

Zwykle postrzegamy problem jako coś niepożądanego, tymczasem często ciągnie on za sobą korzyści, których sobie nie uświadamiamy. Znalezienie tych „bonusów” (oczywiście jeśli istnieją) jest jedną z podstaw skutecznej hipnoterapii. Celem jest to, aby klient je sobie uświadomił po to, aby następnie znaleźć inny sposób realizacji owych „morbid gains”. Dzięki temu w trakcie hipnoterapii nie powinien pojawić się żaden opór lub podświadomy sabotaż wynikający z obawy przed utratą korzyści.

 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.