Filtry Percepcyjne

W każdej sekundzie jesteśmy bombardowani setkami bodźców i informacji pochodzących zarówno z otoczenia zewnętrznego, jak i z wewnątrz nas. Oczywiście świadomie jesteśmy w stanie zwracać uwagę jedynie na ograniczoną ich ilość. Jakie czynniki decydują zatem o tym, które informacje przedostaną się do naszego świadomego postrzegania (biorąc pod uwagę pogląd, iż podświadomość rejestruje nieporównywalnie więcej)? Jednym z takich czynników decydujących są tzw. filtry percepcyjne. Są to pewnego rodzaju ramy, wskazówki oparte na naszych przekonaniach, doświadczeniach i oczekiwaniach. Przy ich pomocy podświadomość filtruje wszelkie docierające do nas bodźce i informacje w taki sposób, aby do świadomej części umysłu docierały jedynie te, które zgadzają się z wybranymi przez nas kryteriami.

Tym razem zamiast dawać przykład zaproponuję Ci ćwiczenie, abyś mógł tego doświadczyć w praktyce
Ćwiczenie jest bardzo proste. Wystarczy, że zamkniesz oczy na około 30 sekund i w tym czasie zaczniesz wyobrażać sobie jakiś kolor. Następnie zacznij wyobrażać sobie różne rzeczy, które występują w tym kolorze, różne jego odcienie. Po upływie 30 sekund otwórz oczy i rozejrzyj się po otoczeniu, w którym się znajdujesz.

Co zauważasz?

Jest to ćwiczenie bazujące na neuroplastyczności mózgu, a dokładniej na zjawisku, które po angielsku nazywa się „priming”. Według mnie dobrze oddaje ono ideę filtrów percepcyjnych.

Zapraszam do dzielenia się wrażeniami w komentarzu.

 

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.